pit

Dlaczego ze złożeniem deklaracji podatkowej nie należy czekać na ostatnią chwilę

Termin złożenia deklaracji podatkowej zbliża się wielkimi krokami. Należy o tym pamiętać, ponieważ przekroczenie daty terminu złożenia PIT-ów naraża podatników i płatników na karne sankcje skarbowe. Ustawa za to wykroczenie przewiduje karę grzywny.

50 złotych
Autor: Chris RubberDragon
Źródło: http://www.flickr.com

Kary są wymierzane, gdyż urzędnicy starannie sprawdzają terminowość składanych zeznań podatkowych. Co ciekawe, podatnik znacznie mniej ryzykuje dotrzymując wyznaczonego przez fiskusa terminu, a spóźniając się z zapłatą podatku, niż w sytuacji odwrotnej, gdy zapłatę uiszcza w terminie, zaś zwleka z dostarczeniem deklaracji.

Wypełniony formularz mamy możliwość wysłać do urzędu skarbowego tradycyjnie – wydrukować i zapakować do koperty lub za pomocą internetu (). Taki program PIT jest na tyle szczegółowy, iż poradzi sobie z nim nawet osoba, która na co dzień nie ma zbyt wiele do czynienia z komputerem. Podczas wypełniania zeznania podatkowego za rok ubiegły możemy uzyskać także pomoc, w jaki sposób krok po kroku odnaleźć się w programie. Aby wypełnić pity 2016, trzeba tylko posiadać internet oraz postępować krok po kroku z objaśnioną na stronie instrukcją. Zrozumiałe menu upraszcza rozliczenie bez obaw o to, że nie zostaną uwzględnione ważne informacje, które w poprawnie przygotowanym formularzu miejsca mieć nie powinny.
Warto zrobić to przed ostatecznym terminem rozliczenia. Wówczas przyspieszymy spodziewany zwrot nadpłaconego podatku.

W gorączce składania deklaracji, należy także pamiętać, że spełniając obywatelski obowiązek mamy szansę by przekazać 1% podatku organizacjom użytku publicznego. Wiele organizacji czeka na ten drobny gest. Można pomóc domom dziecka, hospicjom czy schroniskom dla zwierząt – ważny link. Mimo iż 1 proc. to nieduża suma i wydawać by się mogło, że nic nie znaczy w morzu potrzeb, trzeba pamiętać, iż w skali kraju uzbierana suma może mieć wielki wpływ na los drugiego człowieka. Jeśli wypełnimy 3 rubryki w naszych zeznaniach podatkowych, to wraz z innymi, możemy zdziałać dużo dobrego.