Jak oraz czy w ogóle możliwa jest zmiana dostarczyciela gazu? Jak możemy to uczynić, jak wyglądają wymogi?

Wiele osób nie jest zadowolonych z usług obecnego dostarczyciela gazu i myślą o zmianie. Zastanawiają się czy jest to możliwe, i jak to możemy w ogóle zrobić? Całe szczęście jest taka możliwość i każdy może z tego skorzystać, trzeba więc dowiedzieć się, jak zrobić taką zmianę. Najpierw powinniśmy podpisać umowę z nowym, wypatrzonym przez nas, dostarczycielem, jaki działa na terenie dystrybutora. Następnie koniecznie trzeba zerwać obecną umowę ze sprzedawcą.

licznik gazu

Autor: Peretz Partensky
Źródło: http://www.flickr.com
Gdy konsument posiadał do tej pory umowę kompleksową, natomiast z nowym sprzedawcą podpisał umowę jedynie na sprzedaż, to do tego trzeba również podpisać umowę o świadczenie usług dystrybuowania paliwa gazowego z dystrybutorem, czyli firmą, jaka dostarcza gaz. Podstawowym warunkiem rozwiązania takiej umowy w momencie zmiany sprzedawcy jest pływ okresu wypowiedzenia zobacz szczegóły.

Czy chcesz może dostać link do strony przekładki drewniane do transportu, gdzie oczekują na Ciebie nowe teksty? Myślimy, że przypadnie Ci do gustu nowy serwis.

Po zawarciu umowy z nowym sprzedawcą należy koniecznie podać tą informację do Polskiej Spółki Gazowniczej, jaka zajmuje się sieciami. Do zrobienia każdej z powyższych czynności użytkownik tak naprawdę jest w stanie upoważnić inną osobę, dajmy na to nowego sprzedawcę.

Firma dystrybucyjna jest zmuszona zezwolić nam na zmianę sprzedawcy, nie później aniżeli w okresie trzech tygodni od daty wpłynięcia zawiadomienia o zmianie sprzedawcy, poprzez odbiorcę lub też upoważnionego przez tą osobę sprzedawcę. Co ważne, zmiana sprzedawcy gazu nie powinna sprawiać zakłóceń jeśli chodzi o ciągłość dostawy paliw gazowych. Oznacza to po prostu, że nie może jałówka cielna być tak, że jak zrezygnujemy z umowy z jedną firmą, to przez przez jakiś czas nie będziemy mieli gazu. Cały natomiast proces w związku z tym tyle trwa, ile wynosi czas wypowiedzenia u poprzedniego sprzedawcy. Najczęściej jest to jeden miesiąc.

Nowa firma zajmuje się często wszystkimi formalnościami, zaczynając od przekazania wypowiedzenia dotychczasowej umowy, po przygotowanie zawiadomienia o zmianie nazwy, aż po dostarczenie go do dotychczasowego operatora. Zawierając umowę z nowym sprzedawcą lub wypowiadając obecną, dobrze jest zapoznać się z terminami. Najważniejsze to wejście w życie nowej umowy jak również rozwiązanie wcześniejszej umowy. Zmiana sprzedawcy, czyli nowa umowa bez sprawdzenia przez konsumenta warunków rozwiązania obecnej umowy, może się wiązać z negatywnymi skutkami prawnymi, które biorą się na przykład z dublowania się kontraktów. To taka sytuacja, kiedy dotychczasowa umowa jeszcze nie wygasła, zaś kolejna już weszła w życie.