Zakład Ubezpieczeń Społecznych a przedsiębiorcy a także ich obowiązki

Gdy prowadzimy swoją firmę należy sporo się nagłowić w związku z różnymi prawnymi kwestiami. Nie wszystko będzie dla nas od początku jasne, ale wiele rzeczy musimy ogarnąć. Istotne jest to, które składki chcemy przekazywać do ZUS-u.

Bo rzeczywistość jest taka, że zus przedsiębiorców poznaj przykłady prezentuje się trochę inaczej niż dla zwykłego Kowalskiego. Nie trzeba się jednak przejmować, bo można po prostu iść do ZUS-u w naszej miejscowości i tam uzyskać informacje.
A jeżeli nie mamy na to chęci, to księgowy na pewno będzie mógł nam udzielić każdej z istotnych informacji. Wysokość składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zmienia się, więc rok rocznie powinniśmy posprawdzać pewne tabele. Wtedy zyskujemy pewność, że wszystko będziemy opłacali zgodnie z obowiązującymi zasadami.

Sprzedaż środków trwałych

praca

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

Każda z firm ma jakiś majątek. Do takiego majątku zalicza się określone środki trwałe. Jednak może być i tak, że pewne rzeczy nie są już w firmie niezbędne i wtedy dochodzi do sprzedaż środka trwałego – sprawdź to. Z czym się to wiążę? Otóż można rozpocząć rozmyślanie, co z odpisem kosztów amortyzacyjnych, które są rozpisywane w specyficzny sposób. Z tego powodu za koszt można uznać tylko niezamortyzowaną część środka trwałego. Najważniejsze to nie zapomnieć o sporządzeniu faktury. Nie trzeba jednak spisywać umowy sprzedaży środka trwałego, najistotniejsza jest zwykła faktura.

Uwolnienie zawodu księgowego

księgowość

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

Całkiem niedawno były takie zawody, które musiały posiadać certyfikat, któregoś z Ministerstw. Do tej pory istnieją tego typu profesje, ale mnóstwo zawodów zaczyna być uwalnianych. A to oznacza, że nie muszą teraz osoby tych profesji posiadać takich certyfikatów. Do 2014 roku certyfikat z Ministerstwa Finansów musiał posiadać każdy, kto chciał być księgowym, ale dokładnie od 2014 roku postawiono na tzw. uwolnienie zawodu księgowego – czytaj pełen raport. Dzięki tej zmianie większa liczba ludzi zaczyna organizować usługi księgowe, co sprawia, że posiadamy większy dostęp do księgowych i sami również możemy, jeżeli posiadamy takową potrzebę skończyć kurs księgowego, by zacząć służyć radą albo samemu zająć się swoimi dokumentami, jeśli prowadzimy własną firmę.